بررسی دوربین

بررسی و مقایسه دوربین های DSLR در بازار ایران (۲)

در ادامه پست قبل به بررسی بهترین دوربین های DSLR موجود در بازار ایران می پردازیم؛ با ما همراه باشید.

Pentax 645Z

کمی عجیب است اگر دوربینی با این قیمت را گزینه ای اقتصادی بنامیم. اما اگر بررسی و مقایسه دوربین های با فرمت متوسط ما را در شماره ۱۵۹ مجله Digital Camera magazine, بخوانید متوجه خواهید شد که اغلب آنها بیش از ۳۰۰۰۰ دلار قیمت دارند. همچنین بیشتر این دوربین ها فاقد برخی امکانات اساسی مانند عکاسی با فرمت JPEG هستند.
دوربین Pentax 645Z بیشتر شبیه دوربین های DSLR معمولی طراحی شده است، چراکه به جای داشتن دو قسمت جدا شونده بدنه و قسمت دیجیتال، دارای یک مجموعه به هم پیوسته است.
تفاوت اساسی این دوربین با سایر رقبا در این گروه در اینست که سایر رقبا مجهز به یک حسگر با ابعاد ۳۶x24mm هستند، اما حسگر پنتاکس این اندازه را به ۴۴x33mm افزایش داده است و همچنین دارای بیشترین تعداد پیکسل یعنی ۵۱٫۴ مگاپیکسل است. که این قابلیت ها باعث می شوند از رقبای دیگر حتی D810 پیشی بگیرد.
این دوربین به مراتب از دوربین های DSLR در این گروه بزرگ تر و حجیم تر است. وزن این دوربین در حدود ۱۵۵۰ گرم است و همچنین لنزهای سازگار با این دوربین نیز بزرگتر از لنزهای دوربین های DSLR معمول هستند.
سیستم فوکوس خودکار ۲۷ نقطه ای (با ۲۵ نقطه از نوع cross-type) ممکن است در مقایسه با دوربین های DSLR دیگر ضعیف به نظر برسد، اما مجددا لازم به ذکر است که اغلب دوربین های قطع متوسط (medium format) تنها یک نقطه فوکوس خودکار مرکزی در مرکز قاب تصویر هستند.
بر خلاف دیگر دوربین های قطع متوسط، این دوربین پنتاکس قابلیت فیلمبرداری با کیفیت ۱۰۸۰p را دارد.

عملکرد
حسگر بزرگ و با رزولوشن بسیار بالای این دوربین موجب نرخ پایین عکاسی متوالی ۳ فریم در ثانیه شده است و همچنین سرعت فوکوس خودکار نیز به طور مشابه کم است.
این دوربین قطعا برای عکاسی از سوژه های با سرعت بالا و عکاسی متوالی ایده آل نیست. اما مزیت اصلی آن در کاهش عمق میدان به جهت اندازه حسگر بالایش و تعداد پیکسل بسیار بالای ۵۱٫۴ مگاپیکسل است.

قابلیت ها: ۴/۵

ساخت/ خوش دستی: ۴/۵

کیفیت تصویر: ۴/۵

ارزش: ۵/۵

مجموع: ۴/۵

 

Sony Alpha A7R

هر چقدر که دوربین Pentax 645Z دوربین بزرگ و سنگینی است، دوربین Sony A7R در نقطه مقابل به طور تعجب آوری کوچک و باریک است. شما ممکن است این ابعاد را از یک دوربین بدون آینه کامپکت انتظار داشته باشید، اما با این حال وزن سبک ۴۰۷ گرمی شامل یک حسگر تصویر full-frame و تعداد پیکسل بالای ۳۶٫۴ مگاپیکسل است.
از لحاظ تعداد پیکسل مشابه دوربین D810 است و از لحاظ بیشینه حساسیت با مقدار ۲۵۶۰۰ از آن پیشی گرفته است. لازم به تذکر است که این دوربین حالت بازه حساسیتی تعمیم یافته (expanded ISO range) ندارد.
شباهت دیگر این دوربین با دوربین های D810 و Pentax 645Z عدم تجهیز به فیلتر آنتی- الیاسینگ (anti-aliasing filter) است.
معمولا دوربین های کامپکت به علت نداشتن ویزور اپتیکی مورد انتقاد قرار می گیرند. با اینکه ویزور الکترونیکی تعبیه شده در دوربین سونی حس جدایی از صحنه ربه شما القا می کند، این دوربین مجهز به نمایشگر با رزولوشن ۲۴۰۰k با رنگ های عالی است که مزیت پیش نمایش تاثیر نوردهی را به صورت بی درنگ (real time) به شما می دهد.
به علت محدودیت در فضا، این دوربین مجهز به نمایشگر فوقانی اطلاعات نورسنجی نیست، اما اطلاعات بسیاری بر روی LCD پشتی نمایش داده می شود. بر خلاف بسیاری از دوربین های همرده که دارای صفحه لمسی هستند، نمایشگر این دوربین لمسی نیست، اما قابلیت چرخش دارد که برای عکاسی در زوایایی غیرمعمول کارامد است.
دوربین سونی بر خلاف همه رقبای حاضر در این تست، مجهز به سیستم Wi-Fi و NFC داخلی است.
بر خلاف اندازه کوچکش، این دوربین سونی به زیبایی طراحی شده و حس استحکام را القا می کند. دکمه ها و سوئیچ ها بسیار با کیفیت هستند، اما در مقایسه با دکمه های دوربین های DSLR بزرگ، آنها کوچک هستند.

عملکرد
به دلیل وجود سیستم تشخیص کنتراست (contrast-detection) در این دوربین، سیستم فوکوس خودکار به میزان قابل توجهی از دوربین های کانن و نیکون کندتر است، اما از این لحاظ با دوربین پنتاکس برابری می کند.
نرخ عکاسی متوالی نیز در بین دوربین های این تست پایین ترین است (۱٫۵ فریم در ثانیه)؛ اما می توانید با حذف فوکوس خودکار و نورسنجی در عکس های متوالی در حالت Speed Priority این مقدار را تا ۴ فریم در ثانیه افزایش دهید.

قابلیت ها: ۴/۵

ساخت/ خوش دستی: ۴/۵

کیفیت تصویر: ۵/۵

ارزش: ۴/۵

مجموع: ۴/۵

 

رده بندی ما

Canon EOS 1D X

این دوربین در همه شرایط کیفیت تصویر خیره کننده ای ایجاد می کند و طراحی آن باعث خوش دستی فوق العاده آن شده است. سرعت عکاسی متوالی بسیار بالایی دارد، از عملکرد مناسبی در ایزوهای بالا برخوردار است و در فوکوس خودکار، نورسنجی و تراز سفیدی خودکار بسیار دقیق است.
نکات مثبت: نرخ عکاسی متوالی ۱۴ فریم در ثانیه، ۶۱ نقطه فوکوس خودکار، طراحی ارگونومیک
نکات منفی: بزرگ و سنگین است و در زمینه تعداد پیکسل از سایر رقیبان ضعیف تر است.
قضاوت ما: در حال حاضر این دوربین بهترین و همه کاره ترین دوربین موجود در بازار است.
رتبه: ۵/۵ (بهترین دوربین در تست ما)

Nikon D4S

نکات مثبت: نرخ عکاسی متوالی ۱۱ فریم در ثانیه، ۵۱ نقطه فوکوس خودکار، گریپ عمودی تعبیه شده
نکات منفی: تراز سفیدی خودکار کمی متغیر، تعداد پیکسل های نسبتا پایین (۱۶٫۲ مگاپیکسل)
قضاوت ما: انتخاب بین این دوربین و دوربین ۱D X بسیار مشکل است، اما کانن با اختلاف اندک پیروز شده است.
رتبه: ۵/۵

Canon EOS 5D Mark III

نکات مثبت: کوچک، سبک و ارزانتر از ۱D X است و همان کارایی فوکوس خودکار و کیفیت تصویر عالی را دارد.
نکات منفی: در زمینه تعداد پیکسل ها بسیار ضعیف تر از D4S و A7R سونی است.
قضاوت ما: اگر به جای تعداد پیکسل زیاد عکس های بدون نویز در ایزوهای بالا مد نظرتان است، این دوربین را بخرید.
رتبه: ۵/۵ (جایزه بیشترین ارزش خرید)

Nikon D810

نکات مثبت: تعداد پیکسل های بالا باعث نمایان شدن جزئیات سوژه و کیفیت عکس با طراوت می شود.
نکات منفی: سرعت عکاسی متوالی نسبتا پایین (۵ فریم در ثانیه)، عکس های گرفته شده در نور کم و ایزوی بالا ممکن است دارای نویز زیادی باشند.
قضاوت ما: این دوربین، دوربین های قطع متوسط را در زمینه تعداد پیکسل به چالش می کشد، اما بسیار ارزانتر است و طراحی آن ارگونومیک تر است.
رتبه: ۵/۵

Pentax 645Z

نکات مثبت: حسگر تصویر ۵۱٫۴ مگاپیکسلی با قطع متوسط، قابلیت ایجاد عمق میدان بسیار اندک
نکات منفی: بزرگ، سنگین و دست و پاگیر است، نرخ عکاسی متوالی پایینی دارد (۳ فریم در ثانیه)، فوکوس خودکار کُند
قضاوت ما: اگر به دنبال دوربین قطع متوسط هستید، دوربین پنتاکس بسیار ارزشمند است اما، برای عکاسی در خارج از استودیو و سفر مناسب نیست.
رتبه: ۴/۵

Sony Alpha A7R

نکات مثبت: به نسبت فول فریم بودنش بسیار سبک و کوچک است و تعداد پیکسل و کیفیت عکس بالایی دارد.
نکات منفی: سیستم فوکوس خودکار آن نسبتا کُند است و نرخ عکاسی متوالی معمولی آن پایین است (۱٫۵ فریم در ثانیه)
قضاوت ما: این دوربین، یک دوربین کوچک هوشمند است اما برای عکاسی سریع مناسب نیست.
رتبه: ۴/۵

تاریخ انتشار اصلی : ۲۰۱۹-۰۲-۱۹ ۲۰:۳۶:۰۸

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 4 =

بستن