بررسی دوربین

بررسی و مقایسه دوربین های DSLR در بازار ایران

چه عکاسی برای شما یک تفریح باشد و چه منبع درآمدتان و یا هر دو، می تواند به شدت پرهزینه باشد. پس بهتر است که تجهیزاتتان را عاقلانه انتخاب کنید. انتخاب بهترین دوربین لزوما به معنای خرید گرانترین دوربین بازار نیست.
بسته به اینکه زمینه کاری شما کدامیک از حوزه های پرتره، ورزشی، منظره، سفر، ماکرو و… باشد، یکی از دوربین ها برای شما مناسب تر است.
اندازه و وزن بدنه به همراه چند لنز نیز می تواند مساله باشد؛ به ویژه اگر اکثر زمان عکاسیتان را خارج از استودیو صرف می کنید.
در هر حوزه ای از عکاسی که فعالیت می کنید، جنبه حیاتی دوربین، کیفیت عکس آن است که باید عالی، قابل پیش بینی و تکرارپذیر باشد. جهت داشتن کیفیت عکس مناسب، فاکتورهایی مانند فوکوس خودکار، نورسنجی و تراز سفیدی باید با پیوستگی و قابلیت اطمینان بالا عمل کنند. همچنین دسترسی به تنظیمات دستی لازم است که سریع و ساده باشد.
همه دوربین هایی که در این مقایسه آورده ایم فول فریم هستند (معادل فریم فیلم ۳۵ میلیمتری) به جز دوربین Pentax 645Z که یک سنسور ۳۳×۴۴ میلیمتر فرمت متوسط بزرگتر دارد.
همچنین دوربین Sony A7R با بقیه اندکی تفاوت دارد. چرا که برخلاف دوربین های DSLR دیگر، کوچکتر، بدون آینه و ویزور نوری است. بهتر است نگاهی دقیق تر به جزئیات این دوربین ها بیاندازیم.

Canon EOS 5D Mark III

دوربین Canon EOS 5D Mark III حدود سه سال است که عرضه شده است اما همچنان دارای ویژگی هایی است که آن را جز کاندیداهای بهترین دوربین عکاسی کرده است.
یکی از دلایل این امر، تغییرات بسیار زیاد این دوربین نسبت به نسخه قبلی خود یعنی Mk II بوده است که این تغییرات شامل پیشرفت های مهم در زمینه پردازش تصویر، فوکوس خودکار و نورسنجی می شود. همچنین بیشینه بازه حساسیتی آن از ۶۴۰۰ به ۲۵۶۰۰ افزایش یافته است که این مقدار در حالت تعمیم یافته ۱۰۲۴۰۰ است.
بیشینه سرعت عکاسی متوالی از ۳٫۹ به ۶ فریم در ثانیه افزایش یافته است که از رقیب خود Nikon D810 (با ۵ فریم بر ثانیه) پیشی گرفته است.
برخلاف جذابیت های بسیار، مانند ۶۱ نقطه فوکوس خودکار که با همتای خود ۱DX برابری می کند، با اعلام زمان رونمایی دوربین های جدید ۵DS و ۵DSR از تب و تاب آن کاسته شده است.
نکته چشمگیر این دو دوربین معرفی شده که در ماه ژوئن سال آینده به بازار می آیند، تعداد پیکسل های فوق العاده ۵۰٫۶ مگاپیکسل است که با پردازشگرهای دوگانه نسل جدید DIGIC 6 پشتیبانی می شود.
با اینکه دوربین ۵D Mk III به جهت داشتن تعداد پیکسل به نسبت پایین بسیار مورد انتقاد قرار گرفته است، نباید فراموش کنیم که از بسیاری از دوربین های حرفه ای هم رده مانند Canon 1DX با حسگر ۱۸٫۱ مگاپیکسلی و Nikon D4S با حسگر ۱۶٫۲ مگاپیکسلی، از این جهت برتر است.
البته این افزایش رزولوشن در حسگرهای ۵DS و ۵DSR با کاهش بازه حساسیت به ۱۰۰-۶۴۰۰ (۵۰- ۱۲۸۰۰ در حالت تعمیم یافته) و کاهش سرعت عکاسی متوالی به ۵ فریم در ثانیه همراه خواهد بود.

عملکرد
در میان دوربین های حرفه ای Canon، دوربین ۵D Mk III در عین داشتن وزن کم ۹۵۰ گرمی از کارایی بسیار مناسبی برخوردار است. فوکوس خودکار و نورسنجی کاملا دقیق و قابل اتکاست و حتی در ایزوهای بالا، کیفیت عکس بسیار عالی است.
کنترل مناسب بر روی پارامترهای عکاسی وجود دارد که به هیچ وجه گیج کننده نیستند. به طور کلی این دوربین، یک دوربین فوق العاده است که قیمت آن نیز مناسب است.

قابلیت ها: ۴/۵

ساخت/ خوش دستی: ۵/۵

کیفیت عکس: ۵/۵

ارزش: ۵/۵

مجموع: ۵/۵

Canon EOS 1D X

مانند اغلب دوربین های برتر سالهای اخیر، پرچمدار فعلی کنون یک گریپ (Grip) دارد که دکمه شاتر و دیگر دکمه های کنترلی ضروری بر روی آن نیز وجود دارند و شما را قادر می ساند تا راحت تر در حالت پرتره (عمودی) عکاسی کنید.
ازاین لحاظ این دوربین مشابه دوربین Nikon D4S است، با این تفاوت که این سیستم در دوربین ۱DX به بهترین نحو ممکن پیاده سازی شده است؛ به گونه ای که عکاسی در دو حالت عمودی و افقی یک احساس را به شما خواهد داد.
طبق معمول مجهز بودن به این ویژگی معایبی نیز در پی دارد. وزن دوربین ۱DX 1340 گرم است که حدود ۵۰ درصد از دوربین ۵D Mk III سنگین تر است.
نورسنجی و فوکوس خودکار در هر دو دوربین Canon در یک سطح است. فوکوس خودکار در هر دو دوربین ۶۱ نقطه ای است که ۴۱ نقطه از نوع cross-type و ۵ نقطه برای دقت فوق العاده از نوع cross-type دو گانه هستند.
هر دو دوربین از پردازشگر DIGIC 5+ بهره می برند، اما دوربین ۱DX دارای دو عدد از این پردازشگر است.
تعداد پیکسل های به نسبت پایین این دوربین (۱۸٫۱ مگاپیکسل) آن را قادر می سازد تا سرعت بسیار بالای عکاسی متوالی ۱۲ فریم در ثانیه داشته باشد. حتی اگر نیازی به فوکوس خودکار و نورسنجی در عکس های بعد از عکس اول نداشته باشید، این سرعت به ۱۴ فریم در ثانیه هم قابل افزایش است. دوربین D4S با اینکه تعداد پیکسل کمتری نسبت به این دوربین دارد، سرعت عکاسی متوالی آن ۱۱ فریم در ثانیه است.
این دوربین از دو شیار برای کارت حافظه برخوردار است و حافظه داخلی آن قابلیت ذخیره سازی ۳۸ عکس خام را دارد. باتری این دوربین برای گرفتن ۱۱۲۰ عکس کافیست. اما باتری نیکون بسیار سخاوتمندتر است و اجازه گرفتن ۳۰۲۰ عکس را می دهد.

عملکرد
در عین حال که به نسبت دوربین ۵D Mk III، نرخ عکاسی متوالی و خوش دستی در عکاسی در حالت پرتره بهبود یافته است، اما عملا کیفیت عکس در هر دو دوربین یکسان است.
تنها تفاوت قابل ذکر در این زمینه اینست که دوربین ۱DX در تنظیمات ایزوی بالا، نویز کمتری ایجاد می کند.

قابلیت ها: ۵/۵

ساخت/ خوش دستی: ۵/۵

کیفیت تصویر: ۵/۵

ارزش: ۴/۵

مجموع: ۵/۵ (برنده جایزه بهترین دوربین در تست ها)

Nikon D810

دوربین D800 در زمان رونمایی در سال ۲۰۱۲ توجهات زیادی را به خود جلب کرد. این رونمایی تقریبا همزمان با ورود Canon 5D Mk III به بازار بود.
مزیت اصلی این دوربین تعداد پیکسل های بسیار بالای آن است (۳۶٫۳ مگاپیکسل) که از این لحاظ دوربین های Canon را در سایه قرار داده است.
در دوربین D800E فیلتر آنتی-آلیاسینگ (anti-aliasing) از فیلتر پایین گذر آن حذف شده است و در نتیجه بالاترین میزان شارپی در عکس به وجود خواهد آمد و ریسک ایجاد طرح مویر (moire patterning) افزایش می یابد. در دوربین D810 هر دو این فیلترها را جایگزین کرده و هیچ فیلتر پایین گذری (low-pass) ندارد.
بهبودهایی که در این دوربین نسبت به دوربین های D800 و D800E انجام شده، شامل پردازشگر نسل جدید Expeed4، سرعت عکاسی متوالی ۵ فریم در ثانیه (۷ فریم در ثانیه در قطع APS-C)، افزایش حساسیت بیشینه از ۶۴۰۰ به ۱۲۸۰۰ (از ۲۵۶۰۰ به ۵۱۲۰۰ در حالت تعمیم یافته) و حافظه بافر بزرگتر.
به روز رسانی جذاب دیگری که صورت گرفته است شامل شاتر و آینه می شود. در مقایسه با D800 و D800E اجزای مربوطه به جهت نرم تر شدن حرکات، کاهش لرزش دوربین و افزایش شارپی یا وضوح عکس مجددا طراحی شده اند.
مانند دوربین ۵D Mk III، دوربین نیکون D810 هم از قابلیت های فوکوس خودکار و نورسنجی هم سطح برادر بزرگش D4S بهره می برد.
فوکوس خودکار ۵۱ نقطه ای به همراه ۱۵ نقطه از نوع cross-type، که نیکون ادعا می کند برای دقت بیشتر بهینه شده اند، باعث ایجاد عکس های بسیار با کیفیت خواهد شد

عملکرد
سیستم فوکوس خودکار این دوربین به طور قابل توجهی از مدل قدیمی ترش D800 سریع تر است و تاخیر و لرزش در آینه آن کمتر است. با این حال توصیه می شود از سه پایه و تاخیر در نوردهی استفاده کنید تا قبل از گرفتن عکس آینه بالا رود.
نکته منفی درباره این دوربین اینست که نویز عکس در ایزوهای بالا نسبت به دوربین رقیب ۵D Mk III بیشتر است.

قابلیت ها: ۴/۵

ساخت/ خوش دستی: ۵/۵

کیفیت تصویر: ۵/۵

ارزش: ۴/۵

مجموع: ۵/۵

Nikon D4S

رقیب مستقیم کانن ۱D X، این دوربین پیشرفته و کاملا حرفه ای نیکون می باشد. با این حال اختلاف بین این دوربین و مدل ارزانترش D810 اندک است؛ درست مانند ۱D X و ۵D Mk III کانن.
به طور مثال، هر دو دوربین نیکون امکانات نورسنجی و فوکوس خودکار مشابهی دارند و از یک نسل از پردازنده عکس EXPEED 4 بهره می برند. اما در مقایسه با دوربین نیکون D4 بروزرسانی های قابل توجهی صورت گرفته است.
نیکون ادعا می کند این دوربین در مقایسه با نسخه قبلی اش کارایی بهتری در زمینه نورسنجی، فوکوس خودکار و سرعت عکاسی متوالی دارد. در حالیکه دوربین D4 نیز از بیشینه سرعت ۱۱ فریم در ثانیه بهره می برد اما در این دوربین قابلیت با داشتن فوکوس خودکارو نورسنجی برای تمامی عکس های پی در پی کامل شده است. اگر چه دوربین ۱D X همین امکانات را با نرخ ۱۲ فریم در ثانیه ارائه می کند.
شباهت دیگر بین دوربین D4S و D810 اینست که هر دو از مکانیزم آینه و شاتر بهینه شده برای کاهش تاخیر و حرکات نرم تر بهره می برند. اما D4S در زمینه بهره گیری از پردازنده ارتقاء یافته EXPEED 4 اش در رابطه با بازه حساسیتی اش بهتر عمل می کند.
نقطه مقابل تعداد پیکسل های نسبتا پایین این دوربین (۱۶٫۲Mp) اینست که بازه حساسیتی اش افزوده شده و در حالت تعمیم یافته با مقدار ۲۵۶۰۰ و ۴۰۹۶۰۰ رسیده است.

عملکرد
نرخ عکاسی متوالی بسیار سریع این دوربین با فوکوس خودکار دقیقش که خیلی هم سریع است، به خوبی جور می شوند؛ حداقل زمانی که از لنزهای خوب نیکون با سیستم های فوکوس خودکار ultrasonic استفاده کنید.
تراز سفیدی خودکار به دقت و سازگاری دوربین های هم رده کانن نیست، اما به نسبت نسخه های قبلی منطقی تر است. میزان نویز در ایزوهای بالا به نسبت D810 به طور قابل توجهی کمتر است.

قابلیت ها: ۵/۵

ساخت/ خوش دستی: ۵/۵

کیفیت تصویر: ۵/۵

ارزش: ۴/۵

مجموع: ۵/۵

 

تاریخ انتشار اصلی : ۲۰۱۹-۰۲-۱۹ ۲۰:۲۹:۲۰

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 4 =

بستن